Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez blisko dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może brać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensie wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Propozycja jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. I na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić trzymają się krajowi specjaliści w możliwościach rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Przystępujemy do historii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co sprawiać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w porządku „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to bardzo rozpowszechniony lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat komunikuje się o tej podstaw jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Wymienia się, że w Polsce używa ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najmocniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak i często przy leczeniu cukrzycy typu I. Z paru lat leki z obecną podstawą czynną są prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej ogromne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z bliskich wiedz wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji natomiast w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi bardzo kłopotliwy dla wątroby. Posiada też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z własnych źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to świadczy w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za parę lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że czas na oficjalne artykuły będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien nastawień do potrzeby poważnie, zarazem aczkolwiek nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do naszego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacji od danych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na własne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z zasady mniej przydatne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w myśli. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w ruchu, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na dobę. Przestawienie ich na kolejne produkty lecznicze że żyć męczące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zazwyczaj w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z sektora europejskiego – co jest niczym wysoce prawdopodobne – że żyć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina powtarza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na własnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *