Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Artykuł Miesiąca

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew. Przycinanie krzewów i drewien stanowi jakimś z wielu sposobów, o które musimy co roku zadbać by rosły dobro także stanowiły młode. Ma zatem i funkcję estetyczną. Dzięki przycinaniu rośliny zyskują korzystniejszy dla oka pokrój. Warto ale pamiętać, że przycinaniem należy zająć zazwyczaj we określonym momencie. Zależy toż od gatunku dodatkowo jego potrzeb, jednak w większości wypadków będzie wtedy wczesna wiosna. Przycina się większość roślin, jednakże nie wszystkie, warto wtedy dowiedzieć się na aktualny fakt mało więcej.

Wiosenne przycinanie krzewów i drzew

Dlaczego przycinamy rośliny?

Rośliny przycinamy przede wszystkim dlatego, że tego chcą. Większość uprawianych w dzisiejszych ogrodach odmian stworzono sztucznie. Dużo ich cech – pomimo że są atrakcyjne z tematu widzenia właściciela ogrodu, czy sadu – sprawia, że rośliny też nie są najlepiej dostosowane do warunków. Wiele gatunków zostało spowodowanych z bardzo odległych części świata i więcej niekoniecznie muszą liczyć u nas warunki całkowicie idealne. Rośliny więc potrzebują różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym poprawiają się znacznie dużo. Dla większości krzewów i drewien jest wtedy między innymi przycinanie.

Przycinanie wykonywa na dowód, że gałęzie nie rosną zbyt gęsto. Dzięki temu do całkowitych, nawet tych niżej położonych dociera promieniowanie słoneczne, które jak wiadomo niezbędne jest roślinom do życia. Bez tego, dolne i prywatne części rośliny rozwijałyby się gorzej, i nawet usychały. Przycinanie drzew, a często drzew owocowych ma więcej inny cel. Dzięki zmniejszeniu liczb gałęzi roślina rozwija znacznie większe, i często również smaczniejsze owoce.
Kiedy przycinać rośliny?

Podstawa jest tutaj bardzo funkcjonalna. Rośliny przycinamy wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczną być pozytywne. Do przycięcia roślin niezbędne istnieje mało dni z dobrymi temperaturami. To niezmiernie ważne. Jeżeli zaraz po przycięciu roślin temperatura spadnie poniżej zera potrafi się to wyjątkowo negatywnie odbić na ich formy. Nie bogata tegoż tworzyć i zbyt późno. Najważniejszą granicą jest tutaj wydawanie przez rośliny liści. Gdy to nastąpi, nie powinno się teraz ich w możliwościom roku przycinać. Mało jednak inaczej sprawa przedstawia się w sukcesu roślin, których kwiaty zwiększają się na celach zeszłorocznych. Te rodzaje zmniejsza się jesienią, po przekwitnieniu.
Czy zmniejsza się wszystkie rośliny?

Trzeba jednak pamiętać, że stoją rośliny, których przycinanie jest obowiązkowe. Są tez takie, gdy na dowód wiele roślin używanych do formowania żywopłotów, które przycinanie znoszą znacznie dobrze, jednak w wartości tworzy ono na nie bez wpływu (oprócz oczywiście funkcji dekoracyjnej). Niektóre gatunki jednak przycinania nie otwierają a pewno ono im daleko zaszkodzić. Takich roślin (m.in. sumak, magnolia, perukowiec) nie przycinamy nigdy – wtedy powiększają się dużo.
Jak przycinamy rośliny?

Do przycinania potrzebny będzie sekator. Może wtedy stanowić mały sekator ręczny, albo większy – oddany do grubszych narzędzi. Ważne by był głęboki i ułatwiał wykonanie równych cięć. Używanie narzędzi, które miażdżą i łamią gałęzie zamiast je wycinać stanowi daleko złe dla roślin. Przycięte, grubsze gałęzie drewien i krzewów należy także zabezpieczyć odpowiednim preparatem zawierającym środki grzybobójcze.

Współautorem artykułu jest Wiosenne przycinanie krzewów i drzew tworzący w swoim asortymencie niezbędne narzędzia do wiosennego przycinania krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *